Veľké M dokončené
Metropolis sa nachádza v úplnom srdci bratislavského downtownu. Umiestnený je v dotyku Bottovej ulice s Chalupkovou, vďaka čomu má strategickú polohu, či už ide o prechod smerom k historickému centru, autobusovej stanici, nábrežiu alebo Ružinovu. Investor projektu, spoločnosť Mint Investments, sa tento priestor rozhodol zužitkovať v podobe výstavby jedného z najprestížnejších rezidenčných komplexov v oblasti.
V tomto smere nie je jediný. V okolí projektu vzniká väčší počet rezidenčných zámerov, pričom všetky cielia na podobného klienta. Pre investora Metropolisu to znamenalo, že musí štandard bytov či domov posunúť na ešte vyššiu úroveň a poskytnúť jednoznačné výhody pre potenciálnych klientov. V praxi to znamená nutnosť realizácie takých technických aj dizajnových riešení, ktoré budú v prostredí downtownu vynikať.
Prirodzene, prvým výrazným rozdielom je už samotný tvar projektu. Metropolis je tvorený dvoma vežami so 16 a 18 podlažiami v tvare skosených lichobežníkov, ktoré spoločne vytvárajú mohutné písmeno M. Prepája ich spoločná dvojpodlažná podnož, kde sú zo strany Bottovej umiestnené vstupy do budov aj vybavenosť v parteri. Zo strany vnútrobloku vznikla zelená úprava vrátane parku, ktorý bude siahať až k budúcej novej ulici, spájajúcej Chalupkovu a Landererovou.
Vďaka takejto architektúre vzniklo niekoľko prvkov, ktoré sú v downtowne unikátne. Prvou z nich sú terasové byty na ustupujúcich podlažiach veží. Tieto terasy sú priestorovo mimoriadne veľkorysé a mimoriadne zvyšujú úroveň príslušných rezidencií. Druhým netradičným riešením sú byty na najnižšom podlaží, ktoré majú predzáhradky. Toto je v tejto časti mesta absolútne výnimočné a pravdepodobne sa to nezopakuje.
Popritom by sa dal spomenúť parter, ktorý je zasunutý a pred ním vzniklo mestsky pôsobiace podlubie. Jednotlivé prevádzky sú jedno- alebo dvojpodlažné, čo opäť dodáva projektu charakter, hodný mena projektu. Budúci park neprinesie len zeleň či detské ihrisko, ale aj herné prvky s umeleckým výrazom, obohacujúce lokálne prostredie. Na park by neskôr mala nadviazať krajinárska úprava v susednom zámere novej centrály spoločnosti ZSE.
To podstatné sa však nachádza v interiéri budovy. Obyvateľ bude s vysokou úrovňou konfrontovaný už pri vstupe. Každý z dvoch vchodov obsahuje 24-hodinovú recepciu, delivery boxy či concièrge služby. Materiálové prevedenie v podobe veľkoformátového obloženia má priestoru dodať reprezentatívny vzhľad, čo podporí umiestnenie umeleckých diel.
Na ostatných podlažiach sú byty, ktorých je celkovo 298. Ponúkané boli všetky typy výmer, od jednoizbových jednotiek s 37 metrami štvorcovými po veľkorysé päťizbové dvojpodlažné rezidencie s 259 metrami štvorcovými. Developer tvrdí, že všetky majú spoločné funkčné dispozície a výnimočný materiálový, dizajnový a technický štandard.
To však hovorí každý investor, zvlášť v tejto časti mesta. Ako môže nadštandardné bývanie v projekte vyzerať naozaj, ukázal Mint Investments praktickým spôsobom – zriadením dvojice vzorových bytov priamo v projekte. Tieto vytvárajú omnoho lepšiu predstavu o tom, ako sa bude žiť v srdci nového centra metropoly.
Bývanie veľkomestského charakteru
Developer pripravil jeden dvojizbový a jeden trojizbový byt. Vybral pritom jednotky so štandardnou dispozíciou, ktoré dobre reprezentujú, čo môže klient od bývania v projekte očakávať.
Ako prvá bola dokončená trojizbová rezidencia s výmerou interiéru približne 69 metrov štvorcových, doplnená o dvojicu balkónov, každý s 2,63 metrami štvorcovými. Hoci z pohľadu metráže nejde o najväčší byt, dispozícia je mimoriadne funkčná. Architekti projektu, teda kancelária City Work Architects, sa vyhli neefektívnemu riešeniu, ktoré neumožňuje využiť každý jeden meter štvorcový. V kombinácii s kvalitným interiérovým dizajnom tak môže vzniknúť veľmi komfortné bývanie.
Pri tvorbe interiérov sa investor spojil s architektkou Mirkou Gašparovou z kancelárie Compass Architekti. Tá stavila na elegantný dizajn s využitím zaoblených prvkov, výborného presvetlenia a premysleného využitia každej plochy. Byt tak pôsobí vzdušne a príťažlivo. Vysoký materiálový štandard je vidieť na prvý pohľad, či už vo využití drevených parkiet, kvalitných talianskych obkladov alebo nemeckej sanity.
Rovnako dôležité je technické vybavenie. Investor zdôrazňuje najmä prítomnosť autonómnej rekuperácie, individuálnej pre každý byt samostatne, stropné chladenie a kúrenie aj vysokú úspornosť tohto riešenia. Náklady by mali majiteľom klesnúť o 25-30%. V cene bytu je aj exteriérové tienenie, ktoré ďalej prispieva k vyššej pohode bývania. Projekt má aj predprípravu na inteligentnú domácnosť.
Do veľkej miery zhodná je aj situácia dvojizbového bytu, samozrejme s prihliadnutím na jeho menšiu výmeru (52 metrov štvorcových interiéru). V tomto prípade bolo potrebné uvažovať o ešte efektívnejšom koncepte.
Premyslená dispozícia umožnila vznik veľmi užitočného walk-in šatníku, ktorý patrí k bývaniu obdobného štandardu. Toaleta je samostatná a pomerne priestorná, čo umožňuje do tejto miestnosti umiestniť aj práčku. Obývačka je priamo prepojená s kuchyňou, architektke sa však aj napriek prítomnosť rohovej linky do veľkej miery podarilo vyhnúť prítomnosti „zabitého“ priestoru.
V konečnom dôsledku vzniklo typicky veľkomestské bývanie – reprezentatívne, komfortné, s dôrazom na kvalitu materiálov, technológií i dizajnu a bez zbytočnej okázalosti. Metropolitný štýl si nezakladá na nabubralosti ani mrhaní priestorom. Namiesto toho rozumne maximalizuje možnosti a využíva ich pre tvorbu obytného priestoru, ktorému nič nechýba.
Klienti to očividne vnímajú. Napriek tomu, že predaj bytov prebiehal z veľkej časti v období, keď bola situácia na realitnom trhu neistá, dnes zostáva voľných už len približne 80 rezidencií. „S blížiacim sa dátumom dokončenia rastie záujem rodín a ľudí, ktorí tu chcú bývať,“ konštatuje Sebastien Dejanovski, partner v Mint Investments. „Chceli sme projekt, ktorý bude najlepší. Ľudia si uvedomujú, že sa tu bude dobre žiť.“ Metropolis tak nastavuje latku pre celý downtown.
Obohatenie nového centra
Developer priznáva, že by na Metropolise nemenil nič. „Nedávno som si sám staval dom a analyzoval som technológie a ich prínos pre komfort. Štandard Metropolisu je rovnaký, ako by som ho robil pre seba,“ prezrádza investor, ktorý patrí k významným hráčom na realitnom trhu. „Chceme vo všetkom dosahovať excelentnosť. Tento projekt to odráža.“
Benefity by nemal v konečnom dôsledku prinášať len pre rezidentov. Development nie je len ďalšou hmotou, ktorá sa objavila v priestore nového centra Bratislavy, ale aktívnou súčasťou prostredia. Obyvatelia projektu, ale aj z okolia, budú mať k dispozícii park s netradičnými hernými prvkami a nové obchody či služby. Z architektonického hľadiska vznikol netypický projekt, ktorý obohacuje obraz downtownu.
Aj vďaka Metropolisu získava táto časť mesta charakter atraktívnej štvrte, ktorá je v mnohých ohľadoch výnimočná na stredoeurópske či dokonca európske pomery. Mestá na starom kontinente sú voči výškovým budovám vo všeobecnosti rezervované, hoci vo viacerých významných veľkomestách sa už objavujú. Koncentrácia veží v Bratislave je s ohľadom na jej veľkosť netypická.
Dopyt po tomto type bývania však pretrváva. Metropolis je dôkazom, že bývanie vo výškach je príťažlivé, a to aj pre sofistikovaných klientov so zahraničnými skúsenosťami. Dokončovaný projekt vo svojom názve dobre odkazuje, čoho súčasťou sa stáva – dynamickej metropoly, ktorá je práve na vrchole rozvoja svojho nového reprezentatívneho komerčného centra.
Zdroj: yimba.sk
Autor článku: Adrian Gubčo
Celý článok tu